Gyroskopická stabilizácia chrbtice
Gyroskopická spinálna stabilizácia v rehabilitácii
rotačné uhlové dýchanie
plnohodnotný život bez fixačných stabilizátorov
Flexia a extenzia sa obmedzujú hlavne na sagitálnu rovinu, zatiaľ čo bočné ohýbanie a axiálna rotácia sa vždy navzájom sprevádzajú - anatómia posterior a anterior trupu sú rozdielne, ale môžeme dosiahnuť ich biomechanickú rovnováhu.
Pravidelné cvičenie je dôležité pre naše zdravie, avšak táto vedomosť nemá dostatočnú motivačnú silu na to, aby prinútila väčšinu populácie hýbať sa. V kombinácii so starnutím populácie ide o toxickú kombináciu, ktorá spôsobuje veľa utrpenia a prudko rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť. Poznatky o zdravotných účinkoch cvičenia, najmä silového tréningu, presvedčivo svedčia o tom, aby každý z nás zvážil cvičenie ako nový zvyk, ktorý by si mal osvojiť mladý aj starý, chorý aj zdravý.
Gyroskopická stabilizácia chrbtice
Gyroskopická stabilizácia chrbtice znie trochu futuristicky, ale ak sa na to pozrieme z praktického hľadiska, označíme tým terapeutický alebo technický zásah na udržanie stability chrbtice - buď pomocou zariadení, ktoré využívajú princíp gyroskopu (môže byť v každodennom živote pre starších ľudí, či pacientov po mozgovej príhode, nepraktické), alebo ako metaforu pre dynamické cvičenia a stabilizáciu trupu. Toto už nie je iba obyčajná rudimentárna biomechanická teória, ale proprietárny softvér, ktorý popisuje jav stabilizácie so zohľadnením komplexnosti reálneho pohybu tela.
Trakcia + rotácia chrbtice, trupu. Pri trakcii aj rotácii v Systéme cielenej celostnej trakčnej kinezioterapii chrbtice dochádza v biomechanike pohybu k zúženiu tkanív. Ak dôjde k veľkej osovej rotácii stavcov (uhol krútiaceho momentu), os pozdĺžnej rotácie sa priblíži k stavcu - axiálna deformácia (axiálna kompresia) vedie k poškodeniu tkanív. Pri namáhaní obomi aktivitami súčasne sledujeme zmeny v teplote tkannív. Torzné sily sú viac spojené s rotačnými cvičeniami, ku ktorým dochádza vtedy, keď sa jeden stavec otáča nad druhým pod ním - napr. jednoručné ťahanie alebo tlačenie adaptéra na lanku kladky, hod kriketovou loptičkou a vtedy musíme brať do úvahy aj pevnosť v strihu a šmyku (rizikové šmykové sily budú tým vyššie, čím viac budeme predklonení).
Poznámka: Existuje mnoho možných faktorov prispievajúcich k pádom, vrátane senzorických deficitov, ako je strata propriocepcie, motorických deficitov, ako je paréza, alebo vizuálno-percepčných a kognitívnych deficitov, ako je hemineglekt (neurologický syndróm, pri ktorom človek ignoruje jednu polovicu priestoru alebo tela, najčastejšie ľavú stranu).


Princíp gyroskopu
Princíp gyroskopu je založený na zákone zachovania momentu hybnosti. To znamená, že ak sa roztočí nejaké teleso (napríklad kotúč), tak sa jeho os otáčania snaží zostať v rovnakom smere – aj keď sa samotné teleso začne pohybovať alebo nakláňať.
Pri prvom cviku rotujeme pažou cez ramenný kĺb (forhend, bekhend podľa potreby) a náročnosť sťažíme stojom na bosu, balančnej doske, rotane znožmo a vo vyššom leveli stojom jednonožne.
Vis na hrazde (trakcia): Pri pravostrannej skolióze preferujeme rotáciu panvou doľava. Prečo doľava?
- Pretože pri pravostrannej skolióze je trup (stavce) rotovaný doprava – chceme korigovať mechaniku tejto rotácie, čiže rotáciou panvy doľava vytvárame antirotačný pohyb.
- Rotáciu panvy doľava používame ako antirotáciu - snažíme sa neutralizovať rotáciu hrudníka. Nie vždy je to len o posilňovaní a naťahovaní svalov.
- Samotná spinálna trakcia sama osebe vytvára antirotačný efekt, ale len pasívne a nepriamo - znižuje kompresiu medzi segmentami, uvoľňuje do určitej miery paravertebrálne svaly.
- Pri druhom cviku vpravo alternujeme, v optimálnej výške, podložením rotany pod chodidlá - cvičíme v trakcii.
Ako funguje gyroskop?

1 rám gyroskopu, 2 os otáčania , 3 rotor, 4 gymbal.
- Roztočenie rotora: Gyroskop má vo vnútri rotor – malý kotúč alebo koleso, ktoré sa otáča vysokou rýchlosťou okolo svojej osi.
- Zachovanie smeru osi: Keď sa rotor otáča, vytvára moment hybnosti. Tento moment sa snaží udržať os rotora stabilnú v priestore – čiže nemení smer, pokiaľ naň nepôsobí vonkajšia sila.
- Reakcia na zmenu polohy: Keď sa gyroskop (napr. v lietadle, lodi...) začne nakláňať, rotor reaguje oneskorene alebo odporuje zmene – a práve toto správanie sa využíva na meranie pohybu alebo stabilizáciu.
1 bočná flexia, 2 axiálne otáčanie, 3 flexia a extenzia, 4 vertikálna os, 5 mediálno-laterálna os, 6 predozadná os.
Ak je niekoľko gyroskopov pevne spojených do jedného mechanického systému, ich momenty hybnosti sa sčítajú do jedného celkového momentu hybnosti - nerušia sa navzájom. Pre efektívnu gyroskopickú stabilizáciu poľa gyroskopov by gyroskopy mali byť aktívne poháňané buď riadením ich individuálnej uhlovej rýchlosti, alebo riadením smeru ich osi rotácie.
V strelných zbraniach aplikujeme rifling (obrábanie špirálovitých drážok do vnútorného vývrtu) na povrchu hlavne zbrane za účelom vyvinutia krútiaceho momentu a tým udelenia rotácie projektilu okolo jeho pozdĺžnej osi počas streľby, aby sa projektil pozdĺžne stabilizoval zachovaním momentu hybnosti, čím sa zlepší jeho aerodynamická stabilita a presnosť oproti konštrukciám s hladkým vývrtom.

Hlavne s krúteným ryhovaním umožňujú: presný zásah, kratšiu vzdialenosť doletu - zvýšené trenie. Hladké hlavne umožňujú menej presný zásah, dlhšia vzdialenosť doletu - menšie trenie. Paralela s odhodom šišatej lopty v americkom futbale, v rugby.
Uhlová hybnosť je množstvo rotácie v tele a charakterizuje odpor objektov voči zmene rotácie. Podobne ako priečne sa pohybujúce teleso má lineárnu hybnosť, rotujúce teleso má uhlovú hybnosť. Veľkosť rotácie telesa je výsledkom momentu zotrvačnosti a uhlovej rýchlosti. Základom všetkých gyroskopických prístrojov sú dva zákony: prvý zákon je dôsledkom zotrvačnosti hmoty, druhý zákon je dôsledkom momentu hybnosti.
Fyzikálna terapia - "gyroskopické" cvičenia (postúra)
Pád je hlavnou príčinou chorobnosti a je často spôsobený znížením posturálnej stability. Kľúčovou zložkou posturálnej stability je celotelový ťažiskový moment hybnosti. Na redukciu pádov môžeme aplikovať "gyroskopické" cvičenia. Označujeme tým spôsob cvičenia, ktorý aktivuje hlboký stabilizačný systém a výsledkom má byť posturálne držanie tela. Máme v sebe integrovaný neuromuskuloskeletálny systém poháňaný svalmi - pyramídový zhluk gyroskopov s premenlivou rýchlosťou na vyváženie v 3D priestore:
-
Cvičenia na balančných pomôckach (napr. BOSU, fitlopta, balančná doska, rotana): nútia telo automaticky zapájať stabilizačné svaly podobne ako gyroskop stabilizuje svoju os.
- Funkčný tréning zameraný na dynamickú rovnováhu a propriocepciu.
Športový gyroskop - koordinácia a rovnováha, budovanie svalovej sily, cvičenia na chudnutie, účelový tréning pre konkrétne športy: akrobatické lyžovanie, gymnastika, skoky, hody, hokej... Gyroskopický efekt sa prejavuje ako odpor, ktorý môže ďaleko presiahnuť úroveň známu pre telo v pokoji.

Posturálne držanie tela
Optimálna poloha tela je, keď je horná časť tela centrovaná nad panvou, a to ako pri čelnom pohľade, tak najmä pri pohľade zboku. V tejto polohe telo potrebuje najmenej energie na vyváženie práce svalov. Svaly jadra (chrbtové a brušné svaly) musia byť aktívne len mierne, aby sa telo neprevrátilo.
Hlboký stabilizačný systém (jadro).
1 os otáčania, 2 výstupná os, 3 vstupná os.
V prípadoch dysbalancií (kyfóza, lordóza, skolióza, degenerácia spinálnych diskov v driekovom sektore chrbtice) môžu pomôcť konzervatívne opatrenia - precvičenie chrbtového a brušného svalstva (posilňovanie a naťahovanie); hlboký stabilizačný systém: priečny brušný sval (m. transversus abdominis), hlboké rozštiepené svaly (mm. multifidi), bránica (m. diaphragma), svaly panvového dna (mm. pelvis).
Axialna rotácia chrbtice v trakcii
Napríklad pri riešení pravostrannej skoliózy (v polohe v sede) realizujeme rotáciu doľava, ale môžeme aplikovať aj symetrické rotácie na obe strany. Ak chceme zvýšiť účinok rehabilitačnej rotácie, panvu a dolné končatiny vyosíme opačným smerom, než rotujeme trup, to znamená doprava (panva zostáva v konštantnej vyosenej polohe, neaktivujeme ju rotáciou). Podporíme tým derotáciu chrbtice. Výsledkom je kontrolovaná špirálová dekompresia + aktivácia oslabených svalov na konvexnej strane (vpravo).

Pri rotácii podliehajú viskoelastické prstencové vlákna disku elastickému predĺženiu, pričom sa kĺbová chrupavka stlačí.
Plynulým striedaním smerov rotácie dochádza k rytmicko cyklickým pravidelným zmenám momentov uhlovej hybnosti; v niektorých prípadoch liečebnej rehabilitácie môžu byť cieľom izometrická koncová svalová kontrakcia v špecificky zvolenom smere rotácie alebo nerovnaké dĺžky dráh rotácií.
Prepojením trakcie a svalov aktívnych pri cvičení vytvárame v tele ťahovú silu smerom nahor (proti gravitácii). Tým znižujeme tlak na medzistavcové platničky a kĺby. Pri axiálnej rotácii sa chrbtica predlžuje⇔skracuje laterálne.
Priečny brušný sval vytvára v tele prirodzený biologický opasok (dôležitý pri rizikových zdravotných ťažkostiach v driekovom sektore chrbtice), ktorý nielen stabilizuje chrbticu, ale aj chráni a drží brušné orgány, pomáha pri výdychu, močení, vyprázdňovaní, pôrode. Hoci nie je primárnym pohybovým svalom, pomáha (synergista) pri rotácii. Býva často zanedbávaným svalom nielen pri posilňovaní, ale aj v liečebnej rehabilitácii.

Rotácia vytvára reflexnú aktiváciu hlbokých svalov, ktoré stabilizujú chrbticu v troch rovinách pohybu - 3D.
1. Keď rotujeme so záťažou (kettlebell, kotúč, malá činka) držanou pažami pri trupe, chrbtica sa skracuje ešte viac (kompresia) - zmeny v medzistavcových priestoroch ("kratšia vzdialenosť").
Základná poloha pre axiálnu rotáciu (obraty trupom) v sede; zapojenie svalových reťazcov môžeme zvýšiť počas sedu na masážnom valci, pod chodidlami môžeme mať rotanu alebo balančnú dosku. Pridávame protirotačný pohyb krčnou chrbticou.
Veľmi vysoký level účinku axiálnej rotácie dosahujeme vo vise stojmo na rôznych balančných pomôckach. Dýchanie: v neutrálnej polohe nádych, v krajných polohách výdychy.
2. Ak pri axiálnej rotácii pridáme trakciu, napr. v sede na hornej kladke (adaptér držíme širokým úchopom) a zvolíme optimálnu záťaž na vyvolanie bezpečnej trakcie (uhlová rýchlosť rotácie, uhlová vzdialenosť rotácie), vtedy zmiernime skracovanie (kompresiu) chrbtice v medzistavcových priestoroch ("dlhšia vzdialenosť"). Dlhšiu vzdialenosť chrbtice si overíme reálne oceľovým zvinovacím metrom.
Pri jednoduchom namáhaní na krut (torzná sila) tvorí výslednicu vonkajšieho zaťaženia dvojica síl ležiaca v rovine kolmej na os chrbtice. Pri prostom krútení v rovine kolmej na os chrbtice sa vyskytujú iba šmykové napätia. Výsledkom je uhol skrútenia. Pri rozložení napätia je výrazne využitý vonkajší povrch stavca a mäkkých tkanív. Po skrútení sa môžu vytvoriť zakrivené plochy (deformácie).
Spinálna rotácia: 1 trakčná sila, 2 vrstva napnutých vlákien disku, 3 vrstva uvoľnených vlákien disku. Pôsobenie šmykovej sily je súčasťou rotácie.
Popri klasickom namáhaní v ťahu (trakcia) sledujeme pri rotačnom cvičení kombinované namáhanie na ohyb a krútenie (krútiaci a súčasne ohybový moment). Najväčšie normálové napätie je v najvzdialenejšom vlákne a maximálne šmykové napätie je na povrchu.
Šikmé brušné svaly (mm. obliqui abdominis): 1 vonkajší šikmý brušný sval (m. obliquus externus abdominis), laterálna a ventrálna strana brušnej dutiny, odstupuje od vonkajšej plochy posledných ôsmych rebier, 2 vnútorný šikmý brušný sval (m. obliquus internus abdominis), leží pod vonkajším šikmým brušným svalom.
Rotácia trupu je komplikovaná z hľadiska svalovej činnosti, pretože je produkovaná svalovou aktivitou na prednej i zadnej časti trupu (ešte aj laterálne). Šikmé brušné svaly vykazujú podobný pohybový vzorec, pretože je aktívny vnútorný šikmý úsek na strane rotácie a vonkajší šikmý úsek na opačnej strane rotácie je tiež aktívny, anatomicky umožňujú maximálnu biomechaniku rotácie trupu v hrudnom sektore chrbtice (v menšom rozsahu v driekovom sektore chrbtice).
Vzpriamovač trupu (m. erector spinae) je v mechanicky znevýhodnenej polohe na produkciu axiálnej rotácie, a preto sa tejto svalovej skupine pripisuje skôr stabilizačná úloha (podobne fungujú aj hlboké rozštiepené svaly - mm. multifidi).
Svalová biomechanika pri axiálnej rotácii
Pri axiálnej rotácii chrbtice napr. doľava (otočenie trupu doľava) sa aktívne zapájajú svaly na oboch stranách tela, pričom niektoré pracujú kontralaterálne (na opačnej strane rotácie) a iné ipsilaterálne (na tej istej strane rotácie).
Rotácia chrbtice doľava - aktívne zapojené svaly
Kontralaterálne (pravá strana - opačná k smeru rotácie):
Tieto svaly ťahajú trup doľava zo svojej pravej strany:
- m. sternocleidomastoideus (pravý) - otáča hlavu doľava (najmä v krčnej oblasti),
- m. trapezius (pravý, horná časť) - pomáha pri rotácii hlavy,
- m. obliquus externus abdominis (pravý) - vonkajší šikmý brušný sval, ťahá hrudník doľava,
- m. transversospinales (pravá strana):
* m. semispinalis,
* m. multifidus,
* m. rotatores,
→ tieto hlboké chrbtové svaly rotujú trup kontralaterálne.
Ipsilaterálne (ľavá strana – rovnaká ako smer rotácie):
Tieto svaly pracujú na tej istej strane, kam sa trup otáča:
- m. obliquus internus abdominis (ľavý) - vnútorný šikmý brušný sval,
- m. iliocostalis (ľavý) - najbočnejší z erektorov trupu, pomáha pri rotácii,
- m. longissimus thoracis (ľavý) - stredná časť erektorov,
- m. splenius cervicis et capitis (ľavý) - rotujú hlavu a krk ipsilaterálne.
Synergisty-stabilizátory rotácie
Sval | Úloha pri rotácii |
m. latissimus dorsi | pomocný pri fixovanom ramene |
m. quadratus lumborum | stabilizácia driekovej chrbtice |
m. erector spinae | ipsilaterálny synergista, stabilizácia |
m. serratus anterior | stabilizuje hrudník pri pohybe paží |
mm. intercostales | koordinácia dýchania a pohybu trupu |
m. rhomboidei & m. levator scapulae | stabilizácia lopatky |
fascia thoracolumbalis | pasívna stabilita, prenos síl |
Riešenie skoliózy
Vyberme si napríklad rehabilitáciu skolióz pomocou cviku na obrázku vyššie (pekná slečna v oranžovom tielku). Skolióza je skrútený stĺpec, teda špirálovitý tvar s horizontálne vytvárajúcou kružnicou. Špirálovitý pohyb sa dosahuje pohybom časti alebo objektu pozdĺž pevnej osi, ktorý sa otáča okolo tejto osi. Rotačné a translačné pohyby sú kombinované.
V celej chrbtici dochádza ku geometrickej detorzii pozdĺž vertikálnej osi medzi panvou a krčnou chrbticou, mechanická detorzia je obmedzená na hrudnú a bedrovú oblasť, zatiaľ čo panva a ramená sú fixované. Axiálne extenzia - axiálna elongácia (natiahnutie tela alebo chrbtice pozdĺž jej osi - smerom „nahor a nadol“, kraniokaudálnym smerom) je súčasťou dynamického stabilizačného cvičenia vo fyzioterapii.
Tŕňové výbežky (processus spinosi) sa pri rotácii chrbtice (čo je súčasť skoliózy - v tomto prípade pravostrannej, dextrokonvexnej) odkláňajú smerom ku konkávnej strane zakrivenia. To znamená, že na vonkajšej, konvexnej strane zakrivenia sa nachádzajú telá stavcov, ktoré sú posunuté laterálne a rotované smerom von.
Pri riešení skoliotických zakrivení chrbtice (aj kyfotického chrbtice či lordotického zakrivenia v driekovom sektore chrbtice) môžeme úspešne využiť cvik axiálnej rotácie chrbtice. Plynulým striedaním smerov rotácie dochádza k rytmicko-cyklickým pravidelným zmenám momentov uhlovej hybnosti.
V niektorých prípadoch liečebnej rehabilitácie môžu byť cieľom izometrická koncová svalová kontrakcia v špecificky zvolenom smere rotácie alebo nerovnaké dĺžky dráh rotácií vpravo-vľavo. Ďalšími variantami je rôznorodosť úchopov, polôh sedu s chodidlami pod rôznymi uhlami od základného osového sedu. Dosahujeme tým posilňovanie oslabených svalov na strane konvexity a naťahovanie skrátených svalov na strane konkavity s celkovou centráciou a stabilizáciou chrbtice.
Dynamické pôsobenie vertikálnej dekompresie umožňuje, že medzistavcové platničky sú vyživované živinami (kladne nabité ióny H+ z vody, sodík Na+, draslík K+, priťahované záporným nábojom proteoglykánov vyvíjajúcich osmotický tlak, kyslík, glukóza pre bunkové dýchanie glykolýzy, čo umožňuje tvorbu energie vo forme ATP), ktoré prechádzajú (striedanie dekompresie a kompresie) kapilárami stavcových platničiek a vonkajším prstencom medzistavcovej platničky.
Poznámka: Proteoglykán je makromolekula, ktorá sa skladá z jadrového proteinu (bielkoviny) a glykozamínoglykánov, čo sú dlhé reťazce sacharidových molekúl; tieto molekuly sú veľmi hydrofilné, čiže priťahujú vodu, a preto zohrávajú kľúčovú úlohu v udržiavaní hydratácie a pružnosti tkanív.
Tento pohyb je nevyhnutný pre správny metabolizmus stavcov, aby mohli pri kyslom pH eliminovať svoj metabolický odpad (CO2 vzniká oxidáciou, kyselina mliečna vzniká fermentáciou).
Konkrétny prípad: Konzervatívna liečba pravostrannej skoliózy v sede axiálnou rotáciou v trakcii
Ak máme hrudnú pravostrannú skoliózu (trojrozmerná), znamená to, že hrudník sa „otáča“ proti smeru hodinových ručičiek (pri pohľade zhora), teda pravá strana rebrového oblúka sa vytláča dozadu a ľavá dopredu. Cvičením rotácie doľava (protismer) sa snažíme túto rotáciu kompenzovať.
Pri pravostrannej hrudnej skolióze realizujeme rotáciu smerom doľava.
- Rotujeme trup proti konvexite (čiže doľava).
- Podporíme derotáciu chrbtice správnym nastavením panvy a dolných končatín.
Ak chceme zvýšiť účinok rehabilitačnej rotácie, panvu a dolné končatiny vyosíme opačným smerom, než rotujeme trup. Tým vytvoríme torzný rozdiel medzi panvou a hrudníkom, ktorým aktivujeme špirálové svalové reťazce a cielene zapojíme tie svalové partie, ktoré potrebujeme.
- Panvu a dolné končatiny vyosíme doprava.
- Trup rotujeme doľava (proti pravostrannej skolióze).
- Výsledkom je kontrolovaná špirálová dekompresia + aktivácia oslabených svalov na konvexnej strane (vpravo).
Postup:
- Uchopíme adaptér obojručne.
- Sadneme si na sedačku.
- Dolné končatiny mierne otočíme doprava (obe kolená a chodidlá ukazujú asi 30° doprava).
- Trup držíme vzpriamený a rotujeme pomaly doľava asi 30°.
- Nepohybujeme panvou - nepridávame ju k rotácii, ostáva vpravo.
- Zapojíme brucho a dýchame pomaly - vydychujeme dozadu rebrami gibu na pravej strane (konvexita).
- Návrat do východiskovej polohy - nadychujeme sa do konkávnej (stlačenej) strany, v tomto prípade doľava.
Stabilizácia chrbtice po meningoencefalitíde
Meningoencefalitída je zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán a primárne postihuje centrálny nervový systém, nie chrbticu ako takú. Nepriamo ovplyvňuje stabilizáciu chrbtice, a závisí to od viacerých faktorov.
1. Ovplyvňujúce faktory
- Neurologický deficit: Meningoencefalitída spôsobuje motorické poruchy, svalovú slabosť alebo spasticitu, čo narušuje svalovú rovnováhu a kontrolu trupu, čo má vplyv na držanie tela a stabilitu chrbtice.
-
Imobilita a oslabenie svalstva: Dlhodobé ležanie počas liečby, slabosť alebo znížená fyzická aktivita vedú k atrofii paravertebrálneho svalstva, čo znižuje stabilitu chrbtice.
- Sekundárne komplikácie: Pri vážnej meningoencefalitíde sa vyskytujú aj spazmy alebo abnormality v napätí svalov, ktoré ovplyvňujú dynamickú stabilitu chrbtice.
Rovnováha svalovo-nervových reťazcov: vertikálne, horizontálne, diagonálne, špirálovite.
2. Stav po meningoencefalitíde a rehabilitácia
Po prekonaní meningoencefalitídy je potrebná neurorehabilitácia, ktorá sa zameriava aj na obnovenie posturálnej stability, chôdze a držania tela.
Úloha priečneho brušného svalu pri axiálnej rotácii
Aplikujeme tzv. ventrálno dorzálne dýchanie, ktoré sa prejavuje optimálnou rýchlosťou striedania (koncentrácia na vnímanie a dodržiavanie polohy a techniky cviku; synchronizácia posturálneho držania tela s pohybmi a dýchaním). Antagonistická aktivácia brušných svalov a zvýšený vnútrobrušný tlak sú spojené s odľahčením chrbtice aj so stabilizáciou chrbtice.
Nádych v neutrálnej pozícii (horná ventrálna oblasť trupu)
- TrA sa mierne aktivuje pre udržanie vnútrobrušného tlaku.
- Nádych rozširuje hrudný kôš, bránica klesá, brušné svaly sa excentricky prispôsobujú.
- TrA nevytvára kompresiu, ale pripravuje systém na pohyb - ako „napnutie plachty pred vetrom“.
Výdych v krajných polohách (stredná dorzálna medzilopatková oblasť trupu)
- Výdych zapája TrA oveľa viac - hlavne cez zvýšenie intraabdominálneho tlaku.
- TrA vytvára kompresný efekt na driekovú chrbticu → zvyšuje jej stabilitu.
- TrA vytvára mierny „korzetový“ tlak okolo L-segmentov, čo môže mierne:
- znížiť tlak na medzistavcové platničky (ak je pohyb kontrolovaný),
- alebo ho v prípade nedostatočnej kontroly aj zvýšiť - najmä pri rýchlej, silovej rotácii bez koordinácie.

Špecifikom priečneho brušného svalu je jeho kontrakcia už pri videnom naznačenom údere na brucho.
Záver
Nie atrofovaný, ale optimálne hypertrofovaný sval:
- TrA pri rotácii chrbticu neťahá, ale stabilizuje.
- V nádychu pôsobí ako kontrolný prvok → podporuje dekompresiu.
- Vo výdychu sa aktivuje viac → zvyšuje kompresiu pre stabilitu v koncovej polohe.
Pri rotácii berieme do úvahy aj prácu najširšieho chrbtového svalu (m. latissimus dorsi), štvoruhlého driekového svalu (m. quadratus lumborum).
Čas a merná hodnota hmoty
Vo fyzike je čas základnou veličinou, rovnako ako dĺžka, hmotnosť, elektrický prúd atď. Nepovažuje sa však striktne za „mernú jednotku existencie hmoty“, ale skôr ako koordináta, ktorá spolu s priestorom tvorí časopriestor. V rámci 4D časopriestoru hmota a energia "existujú" a interagujú.
Einsteinova teória relativity ešte viac prepojila čas a priestor: hmota (alebo energia) zakrivuje 4D časopriestor, a to ovplyvňuje, ako čas plynie.
V tomto zmysle čas je rámcom, v ktorom hmota existuje a mení sa - ale sám o sebe nevyjadruje „koľko existuje“ hmoty, len „kedy“ a „ako dlho“ existuje alebo sa mení.
Ak sa pozrieme na „existenciu hmoty“ ako na trvanie objektu v čase, potom čas môže byť akousi mierou jej trvania. Napríklad: „Tento prvok má polčas rozpadu 10 sekúnd“ - hovoríme teda o časovej mierke existencie istého stavu alebo formy hmoty.
Cvik Pallof-press považujem za symbol úspešnej liečebnej rehabilitácie chrbtice - od cvičenia v ľahu (imobilní pacienti) až po niekoľko obmien krokových variácií (dynamické rotačné cvičenia celého tela v trakcii = gyroskopická špirálová spinálna stabilizácia).
Čas nie je priamo meradlom množstva hmoty, ale je neoddeliteľnou súčasťou jeho existencie zmeny. V prenesenom a filozofickom zmysle - čas je "mernou jednotkou existencie" v tom zmysle, že umožňuje, aby existencia bola vnímaná ako proces.
Metóda trakčnej automobilizácie a automasáže krčného sektora chrbtice

Rotačné cvičenie v trakcii (obraty hlavou na optimálne veľkom valci pod krčnou chrbticou). Horizontálna poloha pacienta - možná šikmá doska (dolné končatiny pokrčené, prípadne položené predkolením na vyvýšenej podložke - ochrana driekového sektora chrbtice, dekompresia je spojená s difúziou vody a živín do platničiek): metóda trakčnej automobilizácie krčného sektora chrbtice prostredníctvom odstupňovaných priemerov valcov (voňavé smrekové drevo z emisivitou z Nemečiek - podhorská dedinka pri Topoľčanoch s vodnou nádržou, kvalitná voda na výrobu kedysi výborného topoľčianskeho piva), prepojená s automasážou šije. Uterák na valci zjemňuje kontakt. Pitný režim je nevyhnutnou súčasťou terapie.

Sada valcov zo smrekového dreva, valce z tvrdeného molitanu a pružný obal (z perforovanej rohožky), používaný na spríjemnenie kontaktu s valcami z dreva - keď pacient cíti zvýšenú iritáciu v sektore. Pozitívne pôsobíme na centrálny nervový systém (mozog, miecha), periférny nervový systém - spinálne nervy, hlavové nervy, vegetatívny nervový systém (sympatikus a parasympatikus), ktorý je prevažne súčasťou hlavových nervov. Hladké valce doceníme najmä pri polohovaní, kedy sa ľahšie dosahuje natiahnutie a fyziologická lordóza krčného sektora chrbtice, než s valcami s dezénom. V našej metóde nepoužívame plastové valce.