Skolióza - riešenie v posilňovni
Skolióza - riešenie v posilňovni

Skolióza je trojrozmerná deformita chrbtice, ktorá ovplyvňuje nielen pohybový aparát, ale aj vnútorné orgány. Biomechanické zmeny na vnútorných orgánoch pri skolióze závisia od stupňa zakrivenia chrbtice a jeho lokalizácie. Hlavné dôsledky zahŕňajú:
1. Dýchací systém (pľúca)
- Pri torakálnej (hrudnej) skolióze dochádza k deformácii hrudného koša, čo spôsobuje asymetriu pľúc.
- Postihnuté sú najmä rebrá a medzirebrové svaly, čo môže znížiť vitálnu kapacitu pľúc a ventiláciu.
- V ťažkých prípadoch môže skolióza spôsobiť reštriktívne pľúcne ochorenie, čo vedie k dýchavičnosti a únave.
2. Kardiovaskulárny systém (srdce)
- Pri skolióze s výrazným zakrivením v oblasti hrudníka môže dôjsť k posunu srdca.
- Zhoršená expanzia pľúc môže zvýšiť zaťaženie srdca a spôsobiť pľúcnu hypertenziu.
- U pacientov so závažnou skoliózou sa môže objaviť znížená cirkulácia krvi, čo vedie k únave a zhoršenému okysličeniu tkanív.
EMG biofeedback je rehabilitačný nástroj, ktorý využíva signál elektromyografu (EMG) na poskytovanie informácií o úrovni svalovej aktivity - informácie sú odosielané ptrostredníctvom bezdrôtového systému bluetooth do počítačového softvéru až do vzdialenosti 10 metrov.

3. Tráviaci systém
- Pri lumbálnej (bedrovej) skolióze dochádza k rotácii a tlaku na brušné orgány.
- Môže to viesť k zhoršeniu motility čriev, čo spôsobuje zápchu, nadúvanie alebo reflux.
- V extrémnych prípadoch môže skolióza ovplyvniť aj funkciu pečene a žlčníka.
4. Muskuloskeletálne zmeny a tlak na nervový systém
- Skolióza môže meniť napätie bránice, čo ovplyvňuje funkciu vnútorných orgánov.
- Dochádza ku kompresii nervových koreňov v oblasti chrbtice, čo môže spôsobovať bolesť a svalovú slabosť v orgánoch inervovaných postihnutými segmentmi.

Elektromyografia
Pomerne vyššia amplitúda EMG signálu sa prejavuje na konvexnej strane skoliózy oproti nižšej amplitúde na konkávnej strane. Rozdiel v amplitúde koreluje so stupňom skoliózy. Počas zaťažovania dochádza k posunu myoelektrického spektra smerom k nižším frekvenciám. V tomto ohľade neboli žiadne rozdiely medzi stranami skoliózy. Sekundárna adaptácia na vyššiu záťaž, ktorú vyžadujú svaly na konvexnej strane pri skolióze, vysvetľuje uvedené zistenia.
Technológie EMG biofeedback sú dôležitými testami na monitorovanie postupu skoliózy a pri rozhodovaní o algoritmoch liečebnej rehabilitácie. Zariadenie meria svalové napätie, ktoré sa v priebehu času mení a spätná väzba pomáha zlepšiť aktiváciu určitých svalov (uhly cvikov, trajektóriu,...). Pomocou zariadenia na biofeedback môžeme znížiť nadmerne aktívne svaly, znížiť bolesť a zvýšiť rozsah pohybu, čím znížime dysfunkciu pohybu.
Biomechanika stavcov a rebier
Strana konkávnosti
Telá stavcov (corpora vertebrarum) sa otáčajú dopredu, rebrá (costae) sú bližšie k sebe a vyčnievajú dozadu, medzirebrové priestory (spatia intercostalia) sa zmenšujú a mäkké tkanivá sú zhrubnuté a stiahnuté, priestory medzi platničkami (disci vertebralis) sa stenčujú (zaklinujú) a jadro platničky (nucleus pulposus) sa posúva smerom k protiľahlej strane. Vertebrálne pedikly a laminy sa skracujú a hrubnú a vzdialenosť medzi bokom a rebrom je zmenšená.

Anatómia stavca: 1 Pedicellus (stopka), 2 Plocha fazetového kĺbu, 3 Horný kĺbový výbežok, 4 Priečny výbežok, 5 Lamina (lamela), 6 Tŕňový výbežok, 7 Stavcový oblúk, 8 Stavcový otvor, 9 Telo stavca (centrum).
Poznámky:
Pedikly (pediculi arcus vertebrae - stopky stavcového oblúka) sú krátke, silné kostné oblúky, ktoré spojujú telo stavca (corpus vertebrae) so stavcom (vertebra). Nachádzajú sa na bokoch stavcov a prispievajú ku vzniku medzistavcových otvorov (foramina intervertebralia); sú kľúčové pri prenose síl medzi predné telo stavca a zadné oblúky stavca.
Laminy (laminae arcus vertebrae - lamely stavcového oblúka) sú ploché kostné doštičky, ktoré sa rozširujú smerom dozadu od pediklov a stretávajú sa v strednej línii, kde tvoria zadnú časť stavca. Spolu s pediklami obklopujú a chráni miechový kanál (canalis vertebralis). Na vrchole sa pripájajú k tŕňovému výbežku (processus spinosus).
Strana konvexnosti
Telá stavcov sa otáčajú dozadu, rebrá sú ďalej od seba a vyčnievajú dopredu, medzirebrové priestory sa rozširujú a mäkké tkanivá sa napínajú, priestory medzi platničkami sa rozširujú. Vertebrálny kanál sa zužuje. Bočná vzdialenosť rebro-ilium (vzťahuje sa na anatomický vzťah medzi rebrom a iliom - os ilium je bedrová kosť - najväčšia kosť panvy) sa zväčší.
Na obr. je stavec rotovaný na vrchole skoliózy (tmavočervená šípka - smer otáčania). Začíname podľa obrázku biomechaniky patológie skoliózy. Ilustračná imaginácia - sed vo vise (vertikálna trakcia), teoreticky by sa mala laterálna (horizontálna) trakcia uskutočniť pod uhlom 27 ° dorzálno-ventrálne po diagonále v smere dlhšej oranžovej čiary ramena uhla (zjednodušene zistíme veľkosť uhla, pretože tŕňový výbežok stavca je otočený opačne o 27 °) so súčasnou transláciou stavcov. Zelená šipka tvorí stred medzi obomi ramenami rehabilitačného popruhu používaného na horizontálnu trakciu.
Aktivity pri konzervatívnom riešení skoliózy v posilňovni
1. Biomechanika cviku pre ľavostrannú skoliózu: v sede na kladke sťahujeme zhora rameno adaptéra na konvexnej strane jednou pažou a na konkávnej strane držíme druhé rameno adaptéra vystretou pažou - naťahovanie
Východisková pozícia:
Sedíme vzpriamene, v osi lanka kladky, trup je stabilizovaný. Každá paža plní odlišnú úlohu v závislosti od zakrivenia chrbtice.
1. Pravá paža (konkávna strana trupu):
- Uchopíme adaptér úzkym úchopom podhmatom.
-
Pažu držíme vystretú počas aktivity paže na strane konvexity.
Tento režim zabezpečuje:
- Trakciu a pasívne naťahovanie svalstva na konkávnej strane (pravá strana),
- aktiváciu zadnej hlavy deltového svalu (pars spinalis musculi deltoidei), m. latissimus, medzilopatkových svalov a paravertebrálnych svalov,
- uvoľnenie a mobilizáciu rebier a stavcov,
- dekompresiu chrbtice na vnútornej (stlačenej) strane zakrivenia.
2. Ľavá paža (konvexná strana trupu):
- Uchopíme adaptér širokým úchopom nadhmatom.
-
Paža pracuje aktívne v režime:
- Koncentrická kontrakcia – ťah smerom nadol,
- excentrická kontrakcia – riadený návrat do cca ¾ pohybu. -
Tento režim zaisťuje:
- Silovú aktiváciu svalov na konvexnej strane (ľavá strana),
- lepší prenos sily cez ramenný kĺb,
- podporu derotačného účinku,
- neuromuskulárnu stimuláciu stabilizačných svalov trupu.
Cieľový terapeutický účinok:
Asymetrická svalová práca podporuje korekciu zakrivenia:
- Pravá strana – pasívne strečing, trakcia, dekompresia,
-
ľavá strana – aktívna stabilizácia, kontrola, derotácia.
Podporuje sa:
- Derotácia chrbtice v trojrozmernom priestore (4D),
- zlepšenie držania tela a pohybových vzorcov,
- funkčná svalová rovnováha.
Cvičíme 4 série po 10 opakovaní, prestávky 30 sekúnd. Pri sťahovaní ramena adaptéra výdych v sektore medzi lopatkami, pri spätnom pohybe nádych do oblasti kľúčnych kostí - udržiavame zdvihnutú klietku hrudného koša (uvoľňujeme stlačené útrobné orgány, zlepšujeme pľúcnu ventiláciu, činnosť srdca).
2. Na vertikálne nastaviteľnej žrdi Smithovho stroja strečing (sinistrokonvexná skolióza)
Niekedy sa stretávam s komplikovane náročnými formami strečingu pri skolióze, ktoré sú náročné nielen na biomechaniku, udržanie rovnováhy, ale aj na fyziológiu dýchania. Ponúkam vám vcelku pohodlný spôsob vertikálneho a horizontálneho strečingu v polohe, ktorá vyvoláva dekompresiu s derotáciou chrbtice (3D).
Zaujmeme pozíciu drepmo pod tyčou Smithovho stroja, pričom ruky sú vzpažené a držia tyč - úchop minimálne na šírku pliec. Ťažisko tela prenesieme mierne smerom ku konvexnej strane skoliózy (posun panvy), aby sa zvýraznil ťah a dekompresia na konkávnej strane. Použitím nadhmatu na konvexnej strane podporíme externú rotáciu ramena, zatiaľ čo podhmat na konkávnej strane stimuluje vnútornú rotáciu a otvára hrudník (pomáha v 3D derotácii hrudníka a ramien). Drevený hranol pod chodidlom na konvexnej strane zvýši panvu a pomôže v asymetrickom nastavení panvového pletenca pre efektívnejšiu derotáciu.
Východisková asymetria:
- Strana konvexity: ruka v nadhmate, chodidlo opreté na drevenom hranole.
- Strana konkávnosti: ruka v podhmate, špička chodidla opretá o hranol.
- Ľavé chodidlo: položené na optimálne vyvýšenej podložke (napr. drevený blok, step doska).
- Pravé chodidlo: kladieme dozadu a končatina je pokrčená (skrčená) v kolene - vytvára sa asymetrický drep s rotáciou panvy.
Dýchanie: Rovnomerné dýchanie, snažíme sa dýchať striedavo. Podporujeme extenziu chrbtice. Býva to náročné. Pri ľavostrannej skolióze je hrudník na ľavej strane vzadu sploštený (nádych) a vpredu rozšírený (výdych), zatiaľ čo na pravej strane vzadu vyvýšený (rozšírený) - výdych a vpredu sploštený (nádych).
Cvičíme 4 série, výdrž v asymetrickej polohe vo vise drepmo 20 sekúnd, prestávky 5-10 sekúnd.